Ukoronowani Koroną IT

Kilka dni temu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w premierze kolejnego wydania Korony IT, publikacji CIO Magazine poświęconej kluczowym postaciom na polskiej scenie zarządzania informatyką.
IT 2013-05-23
Premierze towarzyszyły, jak zwykle ciekawe dyskusje pod egidą Klubu CIO. Dla mnie osobiście interesujące było zderzenie koncepcji cloud computing promowanej przez obecnych dostawców z rzeczywistymi potrzebami firm reprezentowanych przez dyrektorów IT. Myślę, że trafnym podsumowaniem tych dyskusji jest teza jaką wygłosił pan Tomasz Matuła z Orange mówiąca o zdrowym rozsądku, który powinien towarzyszyć implementacji wszelkich rozwiązań oraz stosowaniu ich jako narzędzi wynikających z rzeczywistych potrzeb, a nie trendów rynkowych. Większość rozmówców nie kwestionowała zalet koncepcji cloud, ale największe zastrzeżenia pojawiły się do ryzyk politycznych wynikających z potencjalnego przechowywania danych w innych krajach (o innym prawodawstwie) oraz opieszałości dostawców w przejmowaniu na siebie ryzyka biznesowego. Odpowiedzią dostawców na te uwagi były dość przewrotne stwierdzenia, że umowy SLA jakie podpisują z klientami zawierają silniejsze zapisy dotyczące dzielenia ryzyk, niż te, jakie oni podpisują z własnymi CIO.
Zastanawiam się, więc czy zewnętrzny dostawca jest dla nas bezpieczniejszy niż własny dyrektor IT? Być może w pewnych aspektach tak… puki jego biznes ma się dobrze.
korona IT
Bardzo ciekawie było posłuchać jak Cisco podchodzi do koncepcji Bring Your Own Device polegającej na umożliwieniu pracownikom korzystania z ich własnego sprzętu IT adekwatnie do własnych preferencji i “gadżetciarkich upodobań”. Idea niesie za sobą wiele wyzwań z punktu widzenia bezpieczeństwa i polityki odpowiedzialności za własne urządzenia. Cisco wprowadziło kombinację rozwiązań prawno-technicznych, która zdaje się odpowiadać na te wyzwania. Niepokojąco brzmiała jednak jedna deklarowanych z zalet tej koncepcji określana jako “oszczędność wynikająca z tego, że pracownicy sami kupują sprzęt”. To akurat przypomina mi ideę, z którą miałem do czynienia, którą nazwałbym “bring your own car”, kiedy to zaleta jeżdżenia własnym autem niosła podobne skutki uboczne dla pracodawcy 😉
Pewien niedosyt poczuliśmy gdy okazało się, że zabrakło czasu na rozwinięcie dyskusji nad ostatnim tematem w agendzie, dotyczącym kompetencji CIO. To akurat temat, na którym znamy się jak mało kto, więc gorąco liczymy, że Szymon Augustyniak poprowadzi ten wątek przy kolejnej okazji.
Sama publikacja jest porządnie wydana i stanowi dobry przegląd dla wszystkich, których interesuje informatyka w polskich firmach. Dane mogłyby być bardziej szczegółowe, ale zakres zawarty w “Koronie” pozwala na łatwy przegląd i proste porównanie. Na uwagę zasługuje fakt że w Koronie IT znaleźć możemy też uczestniczki inicjatywy “Technologia w Spódnicy“, której patronem jest Amberstone Associates.